Kullanım ve Bakım

Anasayfa Kullanım ve Bakım

Kullandığınız Ürünlerin Genel Özellikleri

İnter Çeliğin ürettiği tüm ürünlerin hammaddesi (18 / 10 Cr-Ni ) 304 Kalite Paslanmaz Çeliktir.

Ürünlerin yüzeyindeki parlaklık herhangi bir kaplama malzemesi değil, içinde bulunan Krom (Cr) ve Nikelin (Ni) orijinal rengidir. Krom ve Nikelin polisaj yöntemleriyle açığa çıkarılmasıyla elde edilir.

Paslanmaz Çeliğin bakteri barındırmayan özelliği ile ürettiğimiz ürünler, insan sağlığına uygun, sağlam, uzun ömürlü ve kolay temizlenebilir.

Paslanmaz Çelik birçok metalde olduğu gibi aside duyarlıdır. Asidik olan her şey, kimyasal ve fiziksel yapısını bozar. Önce ürünlerde renk değişikliğine ve kısa bir süre sonra da paslanmalara yol açar.

Paslanmazdan üretilen tüm eşyalar sert oldukları için çizilirler, bu sebeple telle ovmak veya birbirlerine çarpmaları çizilmelere sebebiyet verir. Çizilme, çeliğin cildi olan parlaklılığını bozar, bu ise kullanım ömrünün kısalmasına yol açar.

Ürününüzün uzun ömürlü olması açısından kullanım talimatlarına önemle dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kullanım kaynaklı hatalar garanti kapsam dışında tutulacaktır.

Garanti Dışı Durumlar

• Kullanım hatası sonucunda kararan, renk değiştiren, deforme olan, zarar gören ürünler.

• Dış etkenler (vurma, çarpma, düşürme vb.) nedeniyle meydana gelebilecek zararlar.

• Ürünün tüketiciye tesliminden sonra taşıma esnasında oluşan hasar ve arızalar.

Genel Bilgiler

 1. Paslanmaz Çelik ürünleri kullanmadan önce ürünün her yerini bol sabunlu sıcak suda elde iyice yıkayıp, durulayıp yumuşak bir bezle hemen kurulayınız. Asla alüminyum bir kapta yıkamayın, plastik ya da paslanmaz çelik bir kap kullanın.
 2. Elde veya bulaşık makinesindeki yıkamalarda çizmeyen uygun bir deterjan kullanınız. Bulaşık süngerinin yumuşak tarafını kullanmaya özen gösteriniz.
 3. Ürünlerin üzerinde sudaki kireç ve minerallerden kaynaklanabilecek lekelerin oluşmasını engellemek için her yıkamadan sonra yumuşak bir bezle mutlaka kurulanması gerekir. Çelik ürünlerin yıkandıktan sonra kurulanması, ürünün uzun süreli ve sağlıklı kullanımı için önemlidir.
 4. Temizleme işlemi sırasında madeni tel veya fırça kullanmayınız. Bu fırça ve teller kullanıldığı takdirde çelik üzerinde çizilmelere yol açacaktır. Sertleşmiş yemek artıkları için sıcak sabunlu su ve yumuşak bir bez yardımıyla temizleme yapınız.
 5. Temizleme için özellikle tuz ruhu veya çamaşır suyu gibi klor içeren kimyasalların kullanımından kaçınılmalıdır.
 6. Altın kaplamalı ve saten ürünlerin elle yıkanması tavsiye edilir, ancak bulaşık makinesinin hassas yıkama programında da yıkayabilirsiniz. Aksi takdirde kaplamanın ömrü azalacak ve saten ürünlerde çizilmeler olacaktır.
 7. Ürünleri hararetli ateşte kullanmayınız. Her zaman kısık yada orta ateşte kullanmaya dikkat ediniz
 8. Özel kapsül tabanlı tencere, çaydanlık içerisindeki, yemeğiniz veya suyunuz normal ateşte kaynama noktasına geldiğinde ısıyı aynı düzeyde tutabilmek için ateşi kısınız. Yüksek ısı, kaynama noktasından sonra yalnızca gereksiz enerji kaybına ve fazla buhara neden olacaktır.
 9. Pişirme süresince ürün gövdesi elinizi yakacak kadar sıcak olacaktır. Yanmalara karşı ürünü kulptan tutunuz veya tutacak kullanınız.
 10. Ürün taban kısımlarını ocak üzerinde sürükleyerek taşımayın, zemine sert bir şekilde koymayın. Bu durum çizilme ve deformelere neden olabilir.
 11. Paslanmaz çelik mutfak gereçleri, pişirme süresinin bitiminden sonra bir süre daha sıcaklıklarını muhafaza etmektedirler. Bu nedenle pişirme süresi bitmeden birkaç dakika önce ocağın altını kapatabilirsiniz.
 12. Pişirme sonrasında ürünün tamamen soğuduğundan emin olmadan ürünü buzdolabına koymayın.

Temizleme işlemi, yüzeyi yabancı maddelerden arındırma işlemidir. Düzenli temizleme ve bakım ile paslanmaz çelikler görünümlerini uzun süre koruyabilirler.

Bulaşık Makinası Kullanımı

 1. Ürünlerinizi makineye koymadan önce üzerinde kalan artık maddeleri su ile akıtınız. Sertleşmiş yemek artıkları için sıcak sabunlu su ve yumuşak bir bez yardımıyla temizleme yapınız. Yemek artıklarının üstünde kurumasına ve bunun sonucunda üreyen asit ve tuzların ürüne zarar vermesini, çelik üzerinde yer yer renk değişimlerini engellemiş olursunuz. Değişik alaşımlardan yapılmış ürünleri(Mesela gümüş eşyalar ile çelik eşyaları) aynı zamanda yıkamayın.
 2. Bulaşık makinesinde hassas yıkama programını seçiniz.50°C’nin üzerindeki yüksek sıcaklıklarda yıkamayınız. Yüksek sıcaklıklara maruz kalması durumunda renk değişimi ve kararma gözlenebilir.
 3. Makinenizi yetkili servise bağlatarak, topraklama hattı yaptırınız. Aksi takdirde elektrik kaçakları ark yapıp, ürünlerinizin üzerinde deformasyon oluşturabilir.
 4. Bulunduğunuz bölgedeki suyun kireç miktarına göre makinenizin tuz ayarını yaptırınız.
 5. Makinenize parlatıcı koymayı ihmal etmeyiniz.

Yapılmaması Gerekenler

 1. Çelik ürünleri asla içinde sıvı olmadan ısıtıcı üzerine boş olarak bırakmayınız. Susuz kalan ürünlerde renk değişimleri, ayrıca insan ve çevre için tehlikeli sonuçlar meydana gelebilir. Böyle bir durumda ısıtıcıyı söndürüp, ürünü kendi halinde yavaşça soğumaya bırakın ve ürün ısısının ortam sıcaklığına düşmesini bekleyin.
 2. Asla aşırı ısınan ürünün içerisine soğuk su koymayın ya da ürün sıcakken soğuk su dolu bir kabın içerisine bırakmayın. Hızlı bir şekilde soğumasının sağlanması ile oluşacak gerilim ürünün zarar görmesine, özellikle ürünün taban ve emziğinin düşmesine neden olabilir.
 3. Ocak üzerinde susuz ve boş olarak bırakılan paslanmaz çelik mutfak ürünlerinin daha kısa ömürlü olacağını unutmayın.
 4. Tüm pişirme gereçlerinde ocak büyüklüğünün pişirme gerecinizle uygunluğuna dikkat edin. Ürünü alt tabanından daha geniş ocaklarda kullanmayın. Alevin tencere veya çaydanlık tabanını geçmediğinden ve dolayısıyla saplara zarar vermediğinden emin olun. Aksi takdirde yüksek ateş tabana ve kulplara zarar verebilir.
 5. Ürünlerinizin cam aksamlarını ani ısı değişimlerine maruz bırakmayınız. Aşırı ısınmış cam aksama aniden soğuk su dökülmesi kırılmasına neden olabilir.
 6. Üzerinde cam, bakalit, silikon ve plastik aksam bulunan ürünleri kesinlikle fırına ve mikrodalgaya koymayın.
 7. Düdüklü Tencere kapak ve silikon contayı, kesinlikle bulaşık makinesine koymadan elde yıkayınız ve kurulayınız.
 8. Saklama kabınızı, plastik kapağı üzerindeyken yanan ocak üzerinde ısıtmayınız.
 9. Ürünlerinizi nemli ve rutubetli ortamlarda saklamayınız.
 10. Ürünleri amaç dışı kullanmayınız.

Zor Lekeler

 1. Ürünlerin üzerinde sudaki kireç ve minerallerden kaynaklanabilecek lekelerin oluşmasını engellemek için her yıkamadan sonra yumuşak bir bezle mutlaka kurulanması gerekir. Çelik ürünlerin yıkandıktan sonra kurulanması, ürünün uzun süreli ve sağlıklı kullanımı için önemlidir.
 2. Çıkarmakta zorlandığınız inatçı lekeler için kaliteli bir paslanmaz leke çıkarıcısı kullanabilirsiniz. Paslanmaz leke çıkarıcıları iyice temizlenmesi gereken güçlü kimyevi maddeler içerdiklerinden, kullanırken ürünün kullanım rehberini dikkatlice okuyarak yazanları tatbik edin.
 3. Aşırı kahverengi, mavi sarımsı ya da yeşilimsi solmaların nedeni paslanmaz çeliğin yüksek derecede ısıtılmasından kaynaklanır. Solmalar tencereyi yüksek derecede kullandığınız zaman ortaya çıkarlar. Böyle solmalar tencere normal kullanıldığında zamanla kaybolurlar. Şayet kaybolmaz ise, tencerenizin içini limon suyu veya sirkeli su ile ovarak kolayca yok edebilirsiniz.
 4. Yuvarlak beyaz ve şeffaf lekelere çoğunlukla, tuz ve kalsiyum karbonat çökeltileri (kireç birikintisi) neden olur. Suyu sert veya kireci yüksek olan bölgelerde yüksek ateşte bırakılan tencerelerde kalsiyum lekeleri oluşabilir. Bunlar birkaç damla sirke veya limonsuyu ile giderilebilir.

Tencerelerinizi korumak ve kireç lekelerini önlemek için suyunuz kaynamaya başladıktan sonra bir miktar tuz ilave etmenizi tavsiye ederiz.